čtvrtek 24. května 2018

Jak zvládat stres před koncem školního roku?

Výsledek obrázku pro tumblr gif stress
Ať už jsi na základní, střední nebo vysoké škole, přichází ten čas, kdy se uzavírá klasifikace, dopisují poslední testy, přichází zkouškové období a ty máš pocit, že se raději zabiješ, než abys musela ještě pár dní do té školy chodit. Musím se přiznat, že letos je pro mě uzavírání klasifikace asi nejpohodlnější ze všech let, které na střední mám. Jak jsem vždy bojovala s matematikou nebo účetnictvím, letos jsem to zvládla všechno udržovat na dobrém průměru a jestli to vše dobře dopadne, horší slůvko než "dobrý" mít na vysvědčení nebudu.

I přesto na sobě pociťuji stres z toho, že nic nestíhám, že se musím naučit na spoustu předmětů, dopsat seminární práci, zprávu z praxe, ročníkovou práci a ještě vypracovat sloh na jazyky a tak se snažím uklidňovat vším, co jde. Teď své sepsané tipy předávám dál - tak si je rychle přečti, aplikuj a vydrž, prázdniny jsou za dveřmi!

Důležitá data a myšlenky si vždy zapisuj


Ať už se jedná o test z matematiky, kadeřnici nebo výlet s kamarádkou, vše si poctivě zapisuj do diáře. Pokud tě nebaví papírová podoba, najdeš takový malý diář i v telefonu nebo počítači. Pod stresem ti totiž vše začne vypadávat z hlavy a s přílivem dalších informací a důležitých dat na ty starší zapomeneš. Jakmile si zapíšeš něco do diáře, odpadne ti starost s pamatováním.

Uč se včas


Jakmile víš, že budeš příští týden psát nějaký test, klidně si vypiš poznámky, ze kterých se budeš učit, co nejdříve. Nejlépe si je začni pročítat každý den, aby se ti aspoň dostaly do hlavy. Při opravdovém učení pak nebudeš ve stresu z toho, že ten text v podstatě vidíš poprvé a nemáš šanci se ho naučit.

Hodně spi


Dobře, chápu, že to se říká těžce hlavně v tomto období, kdy na spánek v podstatě nemůžeš a nechceš mít čas. Raději sedíš u učiva nebo prokrastinuješ čímkoliv jiným, protože když přeci půjdeš spát, už se nebudeš moci učit. A co kdyby ses náhodou ještě mezi tím sledováním seriálu učit chtěla, že? Raději vypni počítač a pořádně se prospi - budeš mít více energie, budeš soustředěná a lépe se naučíš.


V žádném případě neprokrastinuj


Teď na to totiž je nejhorší čas. Opravdu nejhorší. Zvykni si odkládat telefon někam na poličku nebo na stůl s vypnutými zvuky a obrazovkou otočenou dolů. K počítači si sedej pouze v akutním případě a televizi si povol maximálně dvě hodiny denně. Snaž se být plně soustředěná na věci, které potřebuješ - místo sociálních sítí se raději jdi projít, aspoň se ti vyčistí hlava.

Odměň se


Po každém napsaném testu nebo odevzdané práci se pořádně odměň - vždyť si to zasloužíš! Kup si něco dobrého, pusť se do knížky, koukni na film nebo si zajdi na kávu s kamarádkou. Relax je ostatně v určité míře taky antistresový!

1 komentář:

  1. Jo, tak prokrastinace a nedostatek spánků je přesně můj problém. :D Na SŠ jsem nebyla moc zvyklá se pravidelně učit a teď je to pro mě na vysoké očistec. Vždycky si říkám, jak se budu učit včas a pak to doháním večer před zkouškou. Snad se jednoho dne poučím. Ty odměny po zkouškách jsou ale to nejlepší. :)

    LENN

    OdpovědětVymazat